מהירות מופרזת

נהיגה מופרזת

כיצד מתבצעת אכיפת מהירות?

משטרת ישראל משתמשת כיום בשלושה מכשירים לצורך אכיפת מהירות :

  • אקדח לייזר  – בשמו המקצועי ממל"ז במכשיר זה ישתמשו באמצעות שוטר הנמצא בצד הדרך אשר ימדוד את המהירות של כלי הרכב החולפים.
  • מכשיר ה"דבורה" – מכשיר למדידת מהירות המותקן בניידות המשטרה.
  • מצלמות המהירות – מצלמות אכיפה א'3 המוצבות בצידי הדרך.

כיצד מגדירים נהיגה במהירות מופרזת?

נהיגה במהירות מופרזת הינה עבירה מכוח תקנה 54 לתקנות התעבורה, תקנה זאת מגדירה את המהירות המותרת בהתאם לדרכים השונות דרך עירונית, דרך שאינה עירונית ודרך מהירה. נהיגה במהירות מופרזת הינה אחת העבירות הנפוצות ביותר בתחום עבירות התעבורה, עבירות המהירות מתחלקות לשני סוגים: עבירות מסוג ברירת משפט ועבירות מסוג הזמנה לדין. 

מה הן עבירות מסוג ברירת משפט?

אם נתפסת עובר את המהירות המותרת:

בדרך עירונית 20 קמ"ש מעל המותר או 25 קמ"ש מעל המותר בדרך שאינה עירונית.

בדרך עירונית 21-30 קמ"ש מעל המותר או 26-40 קמ"ש מעל המותר בדרך שאינה עירונית.

בדרך עירונית 31-40 קמ"ש מעל המותר או 41-50 קמ"ש בדרך שאינה עירונית. 

בעבירות מסוג זה נמסר לנהג דו"ח תנועה באמצעות השוטר המפרט את העבירה, את גובה הקנס שנקבע ואת המועד האחרון לתשלום הדו"ח. במקרה זה את הקנס יש לשלם עד למועד שנרשם בדו"ח, אלא אם מקבל הדו"ח מודיע בתוך התקופה שנקבעה לתשלום ולא יאוחר מ- 90 ימים מיום קבלת הדו"ח כי ברצונו להישפט.

מה הן עבירות מסוג הזמנה לדין?

אם נתפסת עובר את המהירות המותרת בדרך עירונית ב- 41 קמ"ש מעל המותר או 51 קמ"ש מעל המותר בדרך שאינה עירונית. זו היא כבר עבירה מסוג הזמנה לדין, עליך להתייצב בבית משפט לתעבורה ביום שנקבע לצורך הדיון. בהזמנה לדין שתקבל מפורטת העבירה וכן התאריך בו יש להתייצב.  בנוסף אתה יכול להיות מוזמן לשימוע בפני קצין משטרה שבו רשאי הקצין לפסול את רישיון הנהיגה שלך למשך 30 ימים.

מה הם גובה הקנסות המוטלים במקרה של עבירת מהירות?

בחוק קיימים שלושה סוגי קנסות, אשר בנוסף להיבט הכספי עשויים לכלול עונש נוסף בדמות צבירת נקודות:  250 ₪ ללא נקודות. 750 ₪ עם 8 נקודות ו- 1500 ₪ עם 10 נקודות.

מה עלי לעשות אם נתפסתי על מהירות מופרזת?

במידה ונתפסתם נוהגים במהירות מופרזת מומלץ לכם לפנות ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי על ידי עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה כבר בשלב של קבלת הדו"ח. טרם הדיון בבית משפט (בדוחות הזמנה לדין) ובטרם שולם הקנס (בדוחות ברירת משפט) שימו לב כי תשלום הקנס כמוהו כהודאה באשמה. עורך הדין הבקיא בעבירות אלו ידע להעריך האם השוטר פעל בצורה תקינה, בהתאם לנהלי המשטרה, לתנאי הדרך, לפסיקה ולנוהל היצרן בהפעלת מכשיר המדידה הרלוונטי. בחירה להתמודד לבד יכול להביא לנשיאה במלוא חומרת העונש! ואילו התמודדות כאשר עורך דין לדיני תעבורה בעל ניסיון וידע נרחב לצדך, יכול להביא לענישה מופחתת ואפילו לכדי ביטול כתב האישום ואפילו לזיכוי.

ומה עם הנקודות שנצברות?

מרבית דוחו"ת המהירות (ובפרט בדוחות המשטרה) כוללים נקודות שנצברות לרעתו של מקבל הדו"ח ובהתאם לשיטת הניקוד הנאכפת באמצעות משרד הרישוי.  צבירת נקודות בגין עבירות תעבורה מטילה על מקבל הדו"ח סנקציות כאלה ואחרות, בין היתר: השתתפות בקורסים לנהיגה מונעת ומבחני ידע ואף יכולה להוביל לשלילת רשיון הנהיגה לחודשים רבים ולביצוע מבחני רישוי עיוניים ומעשיים חדשים.

צרו קשר
× דברו איתי בוואצטאפ